Aslı Sayan'dan İskandinav Tarzın İpuçları

Bu hafta Dekopasaj’da misafir editörümüz olan Sevgili Aslı Sayan, bizim için sade ve aydınlık İskandinav tarzına uygun mobilyalar seçti ve İskandinav tarzın günümüze nasıl gelişini ve nasıl bir tarz olduğunu açıklayan keyifli bir yazı yazdı.

Bu hafta Dekopasaj’da misafir editörümüz olan Sevgili Aslı Sayan, bizim için sade ve aydınlık İskandinav tarzına uygun mobilyalar seçti ve İskandinav tarzın günümüze nasıl gelişini ve nasıl bir tarz olduğunu açıklayan keyifli bir yazı yazdı. Kendisiyle çalışmak bizim için zevk vericiydi, bir kez daha teşekkür ediyoruz.

‘’Bu yazıyı yazabilmek için düşündüğümde fark ettim ki, ağırlıklı hukukçu bir ailenin kızı olmama rağmen, iç mimar olmaktan başka bir alternatif hiç düşünmedim ben. Ve sanırım dekorasyon dergileri yoğun bir evde büyümem, bir çeşit beynime format atılmasına neden oldu:)

Saint Benoit’nın ardından, Bruxelles’de St. Luc. Üniversitesi’nde iç mimarlık okudum, ardından da Mimar Sinan Üniversitesi İç Mimarlık bölümünü master derecesinde bitirdim, Mile Mimarlık’ta çalıştıktan sonra 1987’den beri eşimle birlikte Pan Mimarlık’ta faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Dekopasaj'la birkaç ay önce tanıştım. Aileden kalan veya zaman içinde evde yer bulamadığım, ama atmaya ya da vermeye kıyamadığım eşyalarımın atıl durmasındansa, seven ve kullanabilecek olan yeni sahiplerine kavuşması beni çok mutlu etti. Çok başarılı bir site ve her zaman da destekçisi olmayı isterim:)

İskandinav Stil Nasıl başladı?

Her ne kadar 1950’lerin mutlu dünyasını referans alsa da ve 1960’larda popülaritesini arttırmaya başlasa da, bir stil olarak kabul görmesi 1980’lerde Danimarka, İsveç, Finlandiya’dan, Norveç’ten genç tasarımcıların çıkışlarıyla başladı.

Nereden ilham aldı?

Güstavyen ve Nasyonal romantisizm stillerinin mirascısı sayılabilecek İskandinav stili için, daha çok kuzey ülkelerinin sert ve kaprisli doğasından ilham aldı diyebiliriz. Işığın çok nadir olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde , adeta güneş ışığını evcilleştirmek, ele geçirmek istercesine açık renkleri evin içerisine taşıyan, taklit eden, kullandığı doğal malzemelerle doğaya olan sevgisini ve saygısını mekana yansıtan bir stildir.

Mimari ve iç mimaride süs kavramına yer olmayan, beton, tuğla, çini, ham ahşabın kimliklerini öne çıkartan detayların bol kullanıldığı bir anlayıştır.Tasarımlarında ve ürünlerindeki bu sadelik ve naturalistlikte, benimsedikleri sosyal yasam biçimindeki eşitliğe dönük ve elitist olmayan anlayışın etkisi büyüktür.

Işık ve ferahlık algısı öncelikli önem taşıdığından perdeler önemini yitirmiştir. Işık ve pastel soğuk renkler, ahşapla, yumuşak dokularla, yün, keçe ve postlarla, geometrik desenlerle, kimi zaman da ufak renk dokunuşlarıyla dengelenir. Doğru çözülmüş detaylar, taviz vermez bir fonksiyonellik ve sadelik tasarımlara ömür kazandırmış, ürünleri haklı olarak moda, trend ve zamanın ötesine taşımıştır.’’

Aslı SAYAN

Mimar Aslı Sayan’ın seçtiklerini hemen keşfet!

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0