Çevre Dostu Ürünler Nelerdir ?

Ekolojik dengenin oluşması ve korunması açısından önem teşkil eden faktörlere dikkat eden insanlara ve ürünlere çevre dostu denmektedir. Çevrenin dengesini bozmak, kaynakları tüketmemek ve çevreyi kirletmemek adına hepimize düşen belli başlı görevler vardır. Çevre dostu ürünleri seçmek de üzerimize düşen sorumluluklardan biridir.

İkinci el eşya kullanımıyla da gereksiz ham madde ve enerji tüketiminin önüne geçebiliriz. Değişen alışkanlıklar, tüketim çılgınlıkları, dikkat gösterilmeyen üretim çalışmaları doğanın dengesini her gün biraz daha bozmaktadır. Tüketimin olduğu her alanda üretilecek ürünlerin çevre dostu ürünler olması ve tüketicilerin bu ürünler arasından seçim yapması bu sürecin önüne geçecektir. Yani hem üreticiye, hem tüketiciye görev düşmektedir.

Çevre Dostu Ürün Özellikleri Nelerdir?

 • Geri dönüşümlü malzemelerden veya atık malzemelerden üretilmiş ürünler

 • Doğal kaynakları koruyan ürünler

 • Zehirli ve sakıncalı maddeleri barındırmayan ürünler

 • Yapımında enerji ve su tasarrufu sağlayan ürünler

 • Toplum sağlığını gözeten ürünler

 • Az enerji tüketen ürünler

 • Doğal parçalanabilir ürünler

Ekolojik Ürün Nedir?

Ekolojik ürünler tüm üretim aşamalarıyla doğaya zarar vermeyen, kimyasal içermeyen, doğaya veya insan sağlığına zararlı herhangi bir katkı içermeyen ürünlerdir. Mümkün olan en az enerjiyle üretilir, doğal kaynakların korunmasına özen gösterilir ve geri dönüştürülebilirler. Bir ürünün ekolojik ibaresi alabilmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığından sertifikalı olması gerekir. Bu sertifikaya sahip ürünler hem insan sağlığını, hem doğanın kaynaklarını ve temizliğini gözetirler. Bu sebeple bu ürünler daha pahalı fiyatlarla satılmaktadır. Ancak bu ürünlere harcadığımız paralar hem sağlığımıza, hem doğaya, kısaca geleceğimize uzun vadeli bir yatırımdır.

Çevre Dostu Olmak Adına Atabileceğin Adımlar

 • Naylon poşet kullanmak yerine bez çanta kullanarak doğada çözünmesi gereken plastik atığın önüne geçebilirsin. Bu sayede defalarca kullanabileceğin bez çantayla kendi bütçene de katkı sağlamış olacaksın.

 • Kimyasal ağırlıklı temizlik malzemeleri hem senin hem evde yaşayan diğer bireylerin sağlığını tehlikeye atarken, çevreye de zarar veriyor. Bu temizlik malzemeleri yerine ekolojik temizlik malzemeleri satan firmalardan alışverişini yapabilirsin. Veya sirke, karbonat, limon tuzu gibi doğal temizleyici malzemelerle, kendi temizlik malzemelerini kendin hazırlayabilirsin.

 • Bir çok üründe kullandığın pilleri her bittiğinde atıp yenisini almak bütçene ve o pil atıkları çevreye ciddi zararlar veriyor. Bunların yerine doldurulabilir pilleri tercih edebilirsin.

 • Mobilya, oyuncak gibi dayanıklı tüketim ürünleri satın alırken plastik yerine ahşabı tercih etmen en doğru seçim olacaktır.

 • Oda spreyi gibi ürünler yerine uçucu yağları seçmen çok daha faydalı ve hoş kokulara sebep olacaktır.

 • Ürünleri alırken, kullanılan ambalajların geri dönüştürülebilir olmasına özen göstermelisin.

 • Kağıt veya plastik gibi kullan at ürünler yerine yıkanabilir piknik ürünleri veya termos gibi eşyaları tercih etmelisin.

Çevre Dostu Kozmetik Ürünleri

Kozmetik sektörü üretimin ve tüketimin oldukça fazla olduğu büyük bir sektör. Ve doğaya etkileri bu sebeple oldukça yüksek. Çevre dostu kozmetik ürünleri seçerek doğaya olduğu kadar cildine de iyi bakmış ve iyi bir yatırım yapmış olacaksın.

Yüksek oranda kimyasal içeren ve plastik kaplarda satışa sunulan kozmetik ürünlerinin cilde bir faydası olmayacağı açıkça ortadayken, doğaya verdiği zararda ortada. Aslında ilk atacağın adım ihtiyacın olduğu kadar ürün satın almak olabilir. Bir çok kadın hiç kullanmayacağı ve kullanmadığı bir çok ürünü hediye geldi diye, bir gün lazım olur diye, kampanyadaydı aldım diye makyaj malzemeleri arasında tutuyor. Bunlar uzun yıllar kullanılmadan çöp olarak doğaya karışıyor veya yıllar içerisinde bozulmalarına rağmen aralıklarla kullanılarak cilde ciddi zararlar veriyor. Kapladıkları yerlerde hayatlarımızı ve alanlarımızı meşgul ediyor. 

Çevre dostu olmanın ve kendi bütçene dost olmanın ilk kuralı daha az tüketim olmalı. İhtiyacın kadarını almaya odaklanmalısın. Ve bu alışverişi yaparken de seçimlerini çevre dostu ürünlerden kullanmalısın. Bu tarz ürünlere artan ilgi sebebiyle ekolojik, vegan, temiz içerikli, çevre dostu, geri dönüşümlü veya yeniden kullanılabilir ambalajlara sahip bir çok ürün çeşidi artık piyasada bulunuyor. İlgi ve rekabet arttıkça fiyatları da daha makul seviyelere geriliyor. Tek kullanımlık pamuklar, maskeler, ıslak mendiller yerine uzun vadeli kullanabileceğin ürünleri tercih etmen atık oranını azaltacaktır.

Çevre Dostu Mobilya

Çevreye mümkünse zarar vermeyecek  veya en az zararı verecek üretim süreçlerinden geçen mobilyalar çevre dostu mobilya olarak adlandırılırlar. Yenilenebilir materyallerden üretilen mobilyalar işlenirken ve boyanırken çevreye zarar vermeyen kimyasal ve boya türevi malzeme seçimleri yapılır. 

Bambu mobilyalar kullanım malzemeleri, uzun ömürleri ve sonrasında doğaya karışma özellikleriyle çevre dostu mobilyaların arasında yerini alır. Vintage mobilyalar yıllara meydan okuyan dayanıklıkları, dekoratif görüntüleri ile oldukça tercih edilebilir ürünlerdir. Evine yeni mobilya almak yerine vintage mobilya tercihi yaparak veya ikinci el mobilya satın alarak gereksiz üretimin önüne geçebilirsin.

Plastik mobilyalar doğada çözülemediği için tercih etmemen gereken ürünlerdir. Aydınlatma için çevreye duyarlı ampulleri tercih edebilirsin. Bu ampuller daha uzun ömürlü ve enerjiyi daha az kullanan ürünlerdir. Diğer ampullere göre pahalı olsa da uzun ömürleri ve elektrik faturalarına yansımalarıyla bütçenin dostu olacaktır. Doğal malzemelerden yapılmış yatak seçimleri hem uyku kaliten hem çevre açısından faydalı olacaktır. Uyku ürünlerini de organik kumaşlardan seçebilirsin.

Tüketimin en çok olduğu sektörlerden başlayarak hemen her sektörde çevre dostu ürünlerin üretiminin ve tüketiminin hızla yaygınlaşması gerekmektedir. Çevredeki doğal kaynaklarımız sınırsız değildir, iyi bakmadığımız toprak iyi verim vermeyecektir, kirlenen sular sağlığımızı her gün biraz daha çok tehdit edecektir. Çevre dostu ürünlerin kullanımı, geri dönüşüme yapılan yatırımlar, sıfır atık çabaları ve bilinçli tüketim davranışları ile ancak bu olumsuzlukların önünü alabiliriz. Kurumların yanı sıra her bireye ayrı ayrı bu konuda çok görevler düşmektedir. Evinde atacağın küçük adımlar, etrafında uyaracağın bir kaç kişi, yeni neslin doğru yetişmesi için sağlayabileceğin birkaç katkı ile dünyamız için fayda sağlayabilirsin. Değişen alışkanlıklarının ve alışverişlerinin faydasını gördükçe ve araştırdıkça zamanla daha çok unsuru hayatında düzenlemek isteyeceksin. Stoklu ürünleri bitirene kadar kullanıp, bir yandan da ufak düzenlemelerle çevre dostu ürünleri hayatına dahil edebilirsin. Zamanla karışık görünen bu sistem yerine oturacaktır. Etiket okumayı, içerikler hakkında bilgi sahibi olmayı öğrenmelisin. Reklamlara ve ambalajlara kanmak yerine ürünün gerçekten çevre dostu olup olmadığına, gerekli sertifikalarının olduğuna dikkat etmelisin. Bazen bizi cezp edecek kelimeler kocaman puntolarla sunulurken, işin aslı olan içerik çok ufak puntolarla gözden kaçırabileceğimiz şekilde yazılabiliyor. Zamanla doğru markaları ve ürünleri tanımış ve bulmuş olacaksın. Hizmet alabileceğin bazı işletmeler de çevre dostu ürünler konusunda hassas davranıyor, bu işletmeleri de desteklemeyi tercih edebilirsin. Çevre dostu olmak her haliyle bir yaşam biçimi ve olması gerekendir.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0