Doğru Renk Seçimi ile Evde Enerjiniz Yükselsin

Zamanının çoğunu evinde geçirirken, işten geldiğinde stresten uzaklaştığın ortam evinken, sabah uyandığında güne güzel başlamanı sağlayacak ve gece yatarken de uykuya rahat dalmanı sağlayacak gibi insan psikolojisini ciddi anlamda etkileyen renklerin enerji etkileri her defasında kanıtlanmış bir gerçektir. Evinde seçeceğin renklerin önemi oldukça fazladır.

Psikolojini iyileştiren tonlarını seçmen yaratıcılığını tetiklemek, dinlenmek, enerjini yükseltmek ile birlikte evini harika bir biçimde dekore etmene yardımcı oluyor. Bu yazıda evde enerjini yükseltecek ve iyi hissettirecek ev boya renklerinden ve alternatiflerinden bahsedeceğiz. Sırayla en çok tercih edilen renkleri ele alalım…

Sarının Pozitif Enerjisi

Sarı renk sadece evlerde değil genel olarak tüm alanlarda pozitif olmayı temsil eder. Çoğu yerde sarı rengin mutluluk, neşe ve umudu davet eden bir havası olduğunu okumuşsundur. Bu psikolojide kanıtlanmış bir gerçektir. Evinde sarı rengin yumuşak tonları seçebilir ve daha canlı ev tekstil ürünleri ile dekorasyonunu tamamlayabilirsin. Hatta güneş almayan evlerde kullanılan sarı tonun çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. 

Sakinleştirici Pembe

Öfke, saldırganlık ve sinir gibi negatif duyguları hafifleten pembe renk, sakinliğin simgesidir. Bu tür insanı yoran duyguları yatıştırıcı etkisi olan pembenin kişilerin pozitif hissetmesini sağlar. Pembe rengini ve pembenin tonlarını evinin duvarlarında değerlendirilerek her daim olumlu hissetmeni sağlayabilirsin. Pembe renk ile kırmızı, beyaz ve pembe tonlarını kombinleyerek evinin enerjisini yükseltmen evine gelen arkadaşlarını ve evinde beslediğin hayvanlarını da olumlu etkisi altına alacaktır.

Doğanın İçinde Gibi; Yeşil

İnsanlar bunaldıklarında kendilerini doğaya atmak isterler ya da bir ormanın yanında geçerken genelde o hava içine çekilir ve doğanın harika manzarasını seyrederken hayallere dalınır. Buradan anlaşıldığı üzere de yeşil rengin insanların sinir sistemi ve psikolojisi yönünden rahatlatıcı, sakinleştirici birçok etkisi bulunmaktadır. Yaşamınızın her anında yeşil renk denildiğinde hep doğal renk olarak tabir edilir. Evinde kullanacağın yeşil renk ile kendini her an doğanın yaratmış olduğu huzurun içinde bulabilirsin. Doğadan ilham alarak yeşil duvarlarına tamamlayacağın mobilya ve aksesuarlar ile daha fazla sakinlik yaratabilir evinde harika bir dekorasyona imza atabilirsin. Doğa bunun için oldukça ilham verici. Örnek vermek gerekirse yeşil duvarlarına uygun olacak tonda kahverengi koltuklar gibi kombin yaparak kendi tarzını ortaya çıkarabilirsin.

Vazgeçilmez ve Ferah Krem Rengi ve Tonları

Krem rengi birçok renk tonunu bünyesinde barındırır ve bu renk ile boyanan duvarların evlerinde dekorasyon yaparken birçok farklı rengi rahatlıkla kullanabilirsin. Krem rengi naif ve yalın bir renktir. Krem tonu ferah ve aydınlığı temsil ederken farklı tonlarına göre farklı dekorasyon ve ev tekstilleri ile dekore edilmesi en basit renkler arasındadır. Özellikle küçük evlerde tercih edilen krem ve tonları küçük ve dar alanların daha büyük görünmesine katkıda bulunuyor.

Duvar Boyası Renginin Işığı Yansıtması

Işığı en iyi yansıtan renk beyaz olmakla birlikte siyah renk ışığı hiç yansıtmaz. Yani siyah hariç her renk ışığı yansıtmaktadır. Dekorasyonlarda mimarların en çok dikkat ettikleri konuların başında LRV gelir. Yani ışık yansıtma değeri. Buda ışığın yüzeye yansıyan ölçüsü demektir. Evinde ışığın yansımasını ve her daim daha aydınlık görünmesini istiyorsan renk seçiminde açık tonlara yönelmek gerekmektedir. LRV değerini yükseltecek yani ışığı en iyi şekilde yansıtacak boya renklerine örnek vermek gerekirse: Mavi, Gri, Sarı, Yeşil, Krem ve tonlarıdır.  Eğer evin çok az ışık alıyor ya da hiç ışık almıyorsa kesinlikle beyaz renk olmalı diye bir tercihte bulunmak zorunda değilsin. Elbette açık tonları seçmen işini kolaylaştıracak ama yukarıda da bahsettiğim renk tonlarında evini dilediğin gibi dekore edebilirsin.

Seçtiğin Renk Evin Tarzınızı Yansıtır

Yaşam alanlarımız olan evlerimizi dekore ederken istediğin neyse o doğrultuda dekorasyonu yapman kendini daha iyi hissettirecek ve bulunduğun alanda kendini ait hissedeceksin. Kendi zevkine ya da olmasını istediğin duygu yoğunluğuna göre renkler seçerek evinin tarzını ortaya çıkarabilirsin. Eğer istediğin doğallık ise yeşil ve tonları, ıhlamur gibi doğanın renklerini tercih edebilir, modern bir tarz olsun diyorsan mavi, gri ve tonlarından tercihini kullanabilirsin. Bu renkler gibi birçok karakteri olan renklerden kendi zevkine ve tarzına uygun olanı seçerek evinin tarzını kendi tarzın doğrultusunda dekore ederek işte benim evim diyebileceksin.

Mobilyalara Uygun Duvar Rengi Seçimi 

Duvar boyalarının renkleri aslında iyi bir tasarımın sırrıdır. Yani doğu kullanılan duvar boyası tasarımın en büyük etkenidir. Mobilyana uygun şekilde seçeceğin duvar rengi. Doğru seçilen duvar boya rengi salona ya da mekana sadece çeşitlilik ve derinlik katmaz, aynı zamanda sakinlik, mutluluk, modernlik ve huzur duygusu da katar. Mobilyana uygun seçeceğin duvar boya rengi ile evini bir anda muhteşem hale getirebilirsin! Tamamlayıcı iç tasarımın ilk temel kuralı renk uyumudur.

Dekorasyonunu yapmak istediğin evinde mobilyalarla duvar boya renginin uyumlu olması dilediğin havayı yaratmanı sağlar. Harika boya ve mobilya uyumu için evinde kullandığın tüm renklerin görseller arasında bir denge oluşturmuş olması gerekmektedir. Bunun için iç mimarların ve boya ustalarının kullandıkları renk çarklarından yardım alabilirsin birbiri ile uyumlu renk skalalarını bulabilir ve harika bir dekorasyona imza atabilirsin. Mesela evin ambiyansını dengelemek için koyu rengin daha açık bir ton ile tamamlanması gerekir. Mesela salonda beyaz ile kırmızıyı, beyaz ile siyahı, kahve ile yeşili bir arada kullanmak gibi. Renk dağılımı yaparken strateji yaparak göz yormayan, ışık alımı hizası, duygularda ki etkisi gibi birçok etkili noktaya dikkat etmen bu dekorasyonu uzun süre kullanımında etkili olacaktır.

Salonun ya da mekanın büyüklüğüne ve yüksekliğine göre harika ve kullanışlı kontrast yaratmak için salonun büyüklüğünü ve mobilyaların tarzını iyi bilmek gerekir. Küçük evlerde renk düzenlemesi yapılırken daha çok açık renkler kullanılırken büyük evlerde bu sorun olmadığından dolayı istenilen renklerde dekorasyon yapılabilmektedir. 

Renkler Arasındaki Zıtlığın Muhteşem Uyumu

Salonunun yeşil tonlarında duvarları, açık kahve tonlarında ya da krem tonlarında koltukları, kahve ve doğal yapıda yer döşemeleri ve tüm bunlara uygun perde ve aksesuarlar ile döşendiğini düşün! Nasılda çok farklı ve rahatlatıcı bir görüntü canlandı değil mi? Şık ve modern bir ev dekore etmek için renklerin birbirleri ile etkisini doğru bir şekilde dengelemelisin. Daha sofistike bir tarz istiyorsan yumuşak renk tonlarını vurgulaman doğru olacaktır. Açık renklerden beyaz rengi tercih ediyorsan mobilyalarını zıt bir renginde seçerek soğuk ve hastane ortamı gibi görünmesinden kurtarabilirsin. Duvar ve mobilya uyumu her zaman birbirine yakışan renklerden yana kullanılırsa bu durum evin kasvetli görünmesinden ve karışık görünmesinden kurtulur. Evin genel havasında ister eğlenceli isteyin ister rahatlatıcı isterseniz de modern olsun deyin. Tarzınız ne olursa olsun her tarzda renklerin birbirleri ile uyumu genel dekorasyon havası açısından oldukça önemlidir. Evin genel havasını her odada aynı kullanmak istemiyorsanız her odanızın mobilyasına uygun duvar boya renklerini tercih ederek her alanı farklı bir karakter ve duyguda dekore edebilir evinin tarzını ortaya çıkarabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0