Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşümü en kısa anlatımıyla; kullandığımız ürünlerin doğru ayrıştırılarak ve belli işlemlerden geçirilerek tekrar kullanıma kazandırılmasına geri dönüşüm denir şeklinde özetleyebiliriz. Geri dönüşüme uygun ve hammaddelerine göre ayrılan ürünler işlenerek, tekrar hammadde haline getiriliyor. Ve bu ham maddelerle uygun ürünler tekrar üretiliyor.

Kaynaklarımızın sınırsız olmadığını düşünecek olursak, tekrar kullanılması, ekonomiye ve çevreye olan katkılarıyla geri dönüşüm önem arz ediyor. Her gün artan bilinç, okullarda verilen eğitimler, kamu spotları, gönüllerin ve kurumların çalışmalarıyla geri dönüşüme yönelik çalışmalar yaygınlaşıyor. Sende basit adımlarla geri dönüşüme katkıda bulunabilirsin. Atıklarını çeşitlerine uygun bir biçimde ayırarak, geri dönüşüm kutularına atıp, çevreye ve ekonomiye katkıda bulunabilirsin. 

Çevre Kirliliğinin Önüne Geçebilirsin

Yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz temiz çevre, hava ve su için bizim de katkı sağlamamız ve çaba harcamamız gerektiği bir gerçektir. Çevre bilinciyle hareket etmeyi yaşadığımız dünyaya ve gelecek nesillere borçluyuz. Her yıl attığımız 5 milyon kamyon çöp atığı çevremize ciddi zararlar vermektedir. Ve bu da çevre kirliliğine yol açmaktadır.

Sadece satın aldığın ürünlerin ambalajlarını birbirinden ayırarak geri dönüşüme ve çevrene katkı sunabilirsin. Kağıt, cam, metal, pil, plastik, atık yağ gibi ürünleri ayırarak, ilgili çöp kutusuna atabilirsin. Attığın bu ürünler toplanarak geri dönüşüm tesislerine gidecek, tesis içerisinde ön hazırlıkları yapıldıktan sonra ileri dönüşüm merkezlerine iletilecektir. 

Endüstriyel Ürünlerin Geri Dönüşüm Süreçleri

Geri dönüşüme giden kağıtlar, mümkün olan en küçük parçalara ayrılarak kağıt hamurlarına katıltırlar ve bu kağıt hamurlarından yeni defter, kitap, kutu gibi malzemeler üretilir. Bu sayede kesilecek yeni ağaçların önüne geçebilir, mevcut kaynakların tekrar tekrar kullanılmasını sağlayabilirsin.

Geri dönüşüme giden plastik ürünler, plastiğin türevine göre kendi içlerinde ayrılırlar. Ayrılan bu plastikler, küçük parçalara bölünüp, yıkanarak temizlenir ve sonra dönüşeceği ürüne göre farklı işlemlerden geçer. Doğada ancak türüne gör 400 ila 1000 yılda çözünebilen plastiğin çevreyi kirletmesi yerine tekrar tekrar üretime dönmesini sağlamak senin elinde.

Geri dönüşüme giden cam ürünler; renklerin göre ayrılır. Şeffaf camlar ve renkli camlar ayrı ayrı kullanılır. Parçalar halinde kırılarak küçültülen camlar, temizlendikten sonra eritilerek tekrar üretime hazırlanır. Üretim aşamasında sorunlara sebep vermemek ve gerekli İş gücünü azaltmak için atıklarını doğru ayırmalısın. Cam için ayrılmış geri dönüşüm kutusuna porselen benzeri ürünler karıştırılmamalıdır. 

Geri dönüşüme giden metal ambalajlar,türlerine göre ayrıldıktan sonra, eritilerek tekrar üretime kazandırılır. Salça kutularını diğer çöplerinle çöp kutusuna atmadan önce tekrar düşün.

Geri dönüşüm kutuları olması gereken renkleri standarttır ve yasal olarak belirlenmiştir. Her nerde görürsen gör; plastik atıkların için sarı geri dönüşüm kutuları, cam atıkları için yeşil geri dönüşüm kutularını, kağıt atıkların için mavi geri dönüşüm kutularını ve metal atıkların için gri geri dönüşüm kutularını kullanabilirsin. Belediyeler gerekli yerlere geri dönüşüm kutuları yerleştirip, toplanan attıkları da belli periyotlarla almaktadır. Herhangi bir yerde eksik varsa ve geri dönüşüm kutularını yer alması gerektiği düşünüyorsan belediyeyi arayarak talep edebilirsin. İş yerleri ve ofisler içinde farklı boyutlarda ve çeşitliliklerde geri dönüşüm kutuları satılmaktadır. Evler için çoğunlukla bu kadar çeşitli kutular bulundurmak mümkün olmayacağı için iki ayrı kutuda toplama yapabilirsin. Bir çöp kutusunu dönüştürülebilir atıklar için kullanırken, diğer atıkların için diğer çöp kutusu kullanabilirsin.

Atık Sıvı Yağların Dönüşümü

Atık sıvı yağlar çevremiz için oldukça zararlıdır, suya karışan atık sıvı yağlar aynı zamanda suda yaşayan canlıların yaşamını tehdit eder. Atık sıvı yağların ayrıca atılması, doğru toplanması ve tekrar işlenmesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ilgilenir. Evinde kullandığın yağların atıklarını biriktirerek, teslim edebilir, geri dönüşüme katabilirsin. Ayrıca lavabona döktüğün yağlar zamanla borulara ve kanalizasyon sistemine de zarar verecek, tıkanmalara yol açacaktır. Doğaya atılan sadece bir litrelik atık yağ, bir milyon litre suyu kirletiyor. İlgili Bakanlıklar tarafından yetkilendirilmiş firmalar atık yağları toplayarak, biyodizel yakıt veya sabun ve kimya sanayinde kullanılacak ham madde olarak dönüştürmektedir. Bu sayede biriktirdiğin atı yağlar lavabonun borularını tıkamak veya çevreyi kirletmek yerine ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Atık Pilleri Ne Yapmalısın

Kullanım ömrü biten veya son kullanma tarihi geçmesi, bozulması gibi çeşitli sebeplerle kullanmadığın pilleri pil atık kutularına atmalısın. Piller içlerinde bulundurduğu maddeler sebebiyle doğaya ciddi zararlar verebilecek atıklardır. Bir çok marketlerde, okullarda ve kuruluşlarda atık pil toplama kutusu bulunmaktadır. 

Biriktirdiğin pilleri evinde veya işyerinde çok uzun süre tutmadan atık noktalarına ulaştırmalısın. Pillerin metalleri ayrıştırılıp, tekrar ham madde olarak hazırlanarak,üretime kazandırılır. 

Uzun Vadeli En İyi Yatırım

Geri dönüşüm hem çevremiz, hem ekonomimiz için uzun vadede yapabileceğimiz en iyi yatırımdır. Kaynaklarımızı boşa tüketmek yerine, eskiyi yeniye dönüştürerek tekrar tekrar kullanmak mümkündür. Bunun için özellikle çocuklar olmak üzere toplumun her kesiminden her yaştaki bireyine bu bilgiler verileli, alışkanlıklar yaygınlaştırılmalıdır. Sende hem uygulayarak, hem uygulatarak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsin. Ham maddeleri sınırsızca harcamak yerine, çöplerden ham maddeler üretmenin ne kadar akıllıca olduğunu gördüğün herkese anlatabilirsin. İlk etapta çöpleri ayrıştırarak atak, zorlayıcı ve karmaşık görünse de zamanla alıştığında rutine dönecek ve kolaylaşacaktır. Daha temiz bir çevre, temiz su ve temiz hava için atabileceğimiz en basit ve etkili adım geri dönüşüme sunulacak katkı olacaktır. Geri dönüşümün önemi her geçen gün kirlenen çevre, kirlenen sular, azalan kaynaklar ile gözümüze daha çok çarpmaktadır. Aynı zamanda genel çöplerin toplanması, taşınması, ayrıştırılması için doğan iş yükünü de azaltmanın yolu geri dönüşüm için atıklarımızı ayırmaktır. Böylece daha az insan gücü, zaman ve enerji harcanır. Dışarıya bağlı olduğumuz ham maddelerin bilinçli kullanımı da Ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Yaşanabilir bir dünya için geri dönüşüm, ileri dönüşüm, sürdürülebilirlik kavramlarını ve uygulamalarını öğrenmeli, öğrendiklerini aktarmalı, çevre dostu ürünler edinmelisin. İkinci el eşya kullanımı gibi daha az kaynak kullanımı ve daha az üretime sebep olacak alışkanlıklar da edinerek hem çevreni, hem bütçeni koruyabilirsin. Farklı geri dönüşüm fikirlerine göz atarak, yaratıcılığını kullanabilirsin. Plastik poşet, pipet gibi tek kullanımlık ürünlerden kaçınarak, yıkayarak kullanabileceğin uzun vadeli ürünleri tercih edebilirsin. Atacağın küçücük adımlar, zamanla büyüyecek ve topluluğun attığı adımlarla bir arada daha iyi bir gelecek için katkı sunacaktır.  Çevrenin ve doğal ortamın temizliği bize her türlü olumlu dönüş sağlayacaktır. Ancak temiz bir topraktan yetişen sebze ve meyveler, masamıza sağlıklı ve lezzetli ulaşabilir. Doğaya ne verirsen, onu geri alacağını aklından çıkarma. Geri dönüşümle ilgili sivil toplum kuruluşlarını takip edebilir, dilersen aralarına katılabilirsin. Geri dönüşüm hareketine katılmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsın, hemen başlayabilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0