Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Artan nüfus, değişen alışkanlıklar ve bu faktörlerin sonucu olarak hiç durmadan tükettiklerimiz... Tükettiklerimizin bir sınırı yok ama kaynaklarımızın bir sınırı var. Eğer bu kaynakları korumayı ve dengelemeyi bilmezsek gelecek nesiller tüketecek bir şey bulamayacaklar. Dahası yaşayacak bir çevre, nefes alacak bir alan, içecek bir su bulamayacaklar. Doğaya ve kaynaklara sahip çıkmamız gerektiğini, yaşadığımız tecrübelerle artık öğrendik. Peki doğaya ve kaynaklara nasıl sahip çıkılır, gelecek nesillere daha iyi bir dünya nasıl bırakılır?

Geri dönüşüm çalışmalarının tüm amacı doğaya ve kaynaklara sahip çıkmaktır. İnsanların artık kullanmaktan vazgeçtikleri veya kullanılamayacak duruma gelen her ürün bir atıktır. Bu atıklar doğaya atılırsa, oluşan çöp dağlarıyla su, hava, toprak kirlenir. Yaşayan canlılar zarar görür. Ve dahası kullanılabilir bir çok kaynak da çöpe gitmiş olur. Ama bu atıklar geri dönüşüme giderse çevre kirliliğinin önüne geçilir ve atıklar tekrar kullanılabilir hammadde haline getirilebilir.

Geri Dönüşüm Ne Sağlar?

  • Geri dönüşüme atılan 1 ton cam atığın dönüşümüyle 100 litre petrolden tasarruf edilebilir.

  • Geri dönüşüme atılan 1 ton kağıt atık kağıt hamuruna katılırsa 8 ağaç kesilmekten kurtulabilir. Kağıdın geri dönüşüme gitmesi, hava kirliliğinin de önüne geçecektir.

  • Doğal kaynaklar azalmadan üretim devam eder.

  • Üretimde enerji tasarrufu sağlanır.

  • Atık miktarı azalarak, gerektirdiği depolama alanı da azalmış olur ve çevreye verdiği zararların önüne geçilir.

  • Ülke ekonomisine katkı sağlar.

  • Gelecek nesillerin yaşayacağı günleri garanti altına alır.

Neler Geri Dönüştürülebilir?

Ne yazık ki her malzeme geri dönüştürülemez. Bazıları yakılarak yok edilir ki aslında buda çevreye zarar verir. Bazıları ise çöp yığınları olarak depolanır ki buda çevreye zarar verir. Yani geri dönüştürülemeyen hiçbir ürünü kullanmamalı, alternatifine yönelmeliyiz. 

Mobius döngüsü etiketi olan ürünler; geri dönüştürülebilir ürünlerdir.

Yeşil nokta etiketi; ürünün üreticisi tarafından ambalajın geri dönüşümüne mali destek verdiği anlamını taşır.

Plastik – Pet; ürünler tek kullanımlık ürünlerdir. Genelde su şişeleri için kullanılır. Birden fazla kez doldurularak kullanılması insan sağlığı için zararlıdır. Çevre açısından oldukça zararlıdır. Pet şişe yerine cam su matarası alışkanlığı edinmek hem sağlığın hem çevre açısından oldukça faydalı bir alışkanlık olacaktır.

Plastik – HDPE - Yüksek Yoğunluklu Polietilen; ürünler sert plastikten yapılan ürünlerdir. Deterjan şişelerinde, bazı poşet türlerinde ve bazı oyuncaklarda kullanılır. Ayrıca piknik masası, çöp kutusu, bank gibi yüksek dayanıklılık gerektiren ürünlerde de kullanılır. En sağlam ve sağlıklı plastik türlerindedir. Geri dönüşüm içinde uygundur.

Plastik – PVC – Polivinil Klorür; kabloları ve tesisatları sudan korumak ve ambalaj yapmak gibi amaçlarla kullanılan şeffaf plastiklerdir. Tehlikeli ve zehir saçan bir plastik türüdür. Geri dönüşüme ise uygun değildir. Uzak durulması gereken plastik çeşitlerindendir.

Plastik – LDPE – Düşük Yoğunluklu Polietilen; poşet çeşitlerinde kullanılır. Ekmek poşeti, giysi poşeti gibi ince poşet çeşitlerinde tercih edilir. Nispeten daha az zehirli ve daha güvenilir bir üründür. Geri dönüşüme uygundur.

Plastik – PP – Polipropilen; hafif olmasına rağmen serttir ve ısıya da dayanıklıdır. Neme ve yağa karşı koruyucu görev görür. Bunun için bebek bezleri, yoğurt kapları, margarin kapları gibi ürünlerde kullanılır. Aynı plastik kabı tekrar doldurup kullanmaya ve geri dönüşüme uygundur. Yoğurt kaplarını atmak yerine saklama kabı olarak değerlendirebilirsin.

Plastik – PS – Polistiren; ucuz ve hafif bir plastik olması sebebiyle, kolay şekil alır. Bunun için en çok kullan at ürünlerde kullanılır. Yaygın geri dönüşüm ağı yoktur.

Cam; cam ürünlerin hemen hepsi geri dönüştürülebilir. Cam geri dönüşüm kumbaralarına atmadan önce üzerlerinde etiket, kapak gibi cam olmayan ve ayrılabilen parçalar varsa ayırarak atmalısın. Toplanan cam ürünler, önce renklerine ayrılır ve sonra geri dönüşüm işlemlerinden geçerek, üretime tekrar kazandırılır.

Alüminyum; ürünlerin bir kısmı geri dönüşüme uygundur. Ürünlerin üzerindeki dönüşüme dair logolarından uygun olup olmadıklarını anlayabilir, ona göre biriktirerek dönüşüme yollayabilirsin.

Elektronikler; elektronik ürünlerin bir çok parçası ayrılarak geri dönüşüme kazandırılabilir.

Bitkisel Atıklar; kompost için uygundur. Kendin evinde veya bahçende kompost hazırlayabilir veya bitkisel atıklarını biriktirerek çevrendeki bahçesi olanlara kompost için verebilirsin. Kompost toprak için çok faydalı bir çeşit gübredir.

Kağıt; ürünler geri dönüşüme uygundur. Diğer atıklarından ayırarak, ilgili geri dönüşüm kutularına atabilirsin. Ancak atık kağıtların belli bir sayıdan sonra tekrar dönüştürülemeyeceğini unutmamalı ve gereksiz kağıt israfından kaçınmalısın. 

Piller; pillerin normal atıklarla çöp kutularına atılması veya doğaya karışması oldukça tehlikeli ve zararlıdır. Mutlaka atıklardan ayrılarak biriktirilmeli ve atık pil kutularına atılmalıdır. Okullarda, kuruluşlarda ve toplu yaşam alanlarında atık pil kutuları mevcuttur. En doğrusu kullan at piller yerine tekrar doldurulabilen pilleri tercih etmek olacaktır.

Atık Yağlar; geri dönüştürülebilir ürünlerdir. Ve biriktirip, ilgili atıklarla birlikte atık yağ toplama noktalarına ulaştırman gerekir. Lavabona dökeceğin atık yağ, lavabonun giderleri için kalıcı tahribatlara ve tıkanıklıklara yol açarak, yüksek tadilat masraflarına sebebiyet verebilir. Dışarı dökerek toprağa karışmasına sebebiyet vereceğin yağ atığı ise çevre için oldukça zararlıdır. Toprağı yok edebilirsin.

Beton Atıklar; tadilat sırasında harç olarak kullanılabilir. İnşaatların ana malzemesidir. Yaptırdığın atık sırasında çıkan betonları, ilgilenecek bir inşaat şirketine teslim edebilirsin.

Geri Dönüşümün Anlam Kazanması

Gereksiz tüketimden kaçınarak tüketimi azaltır, yeniden kullanılabilir ürünleri tercih ederek atık oranını azaltır ve çevrenin kendini yenileme sürecine destek sunarsak geri dönüşüm bir anlam kazanacaktır. Ancak tek başına geri dönüşüm dünyayı kurtarabilecek düzeyde bir hareket değildir. Sürdürülebilirliği sağlayarak, sıfır atık düzeyine yaklaşarak ve ileri dönüşümü benimseyerek geri dönüşüm hareketlerinin anlam bulmasını sağlayabiliriz. Bunun için atacağın her bireysel adım, diğerleriyle birleştiğinde büyük bir adıma dönüşecektir. 

Bir ürünü almadan önce ihtiyacın var mı diye düşünerek gereksiz tüketimin önüne geçebilirsin. Gerçekten ihtiyacın olmayan bir ürünü almayarak kaynakların gereksiz tüketimini engellemiş olacaksın. Gerçekten ihtiyacın olduğuna ve almaya karar verdiğinde ise geri dönüşüme uygun mu diye bakarak ve eğer uygun değilse alternatiflerine yönelerek, aldığın ürünün ömrü dolduğunda atık olmasının önüne geçebilirsin. Bir ürünü atmaya karar verdiysen, atmadan önce ona farklı bir gözle bakmayı dene. Bu ürün artık amacına hizmet etmiyorsa neresinde sorun varsa düzeltmeyi, eksiğini tamamlamayı veya ürünün dönüştürerek yeni bir ürün ortaya çıkarmayı dene. Eğer hiç biri mümkün değilse geri dönüşüm kumbaralarından uygun olanını seçmelisin. Bazı alışkanlıklarını değiştirerek tüm atıklarını geri dönüşüme uygun hale getirebilir ve atıklarını azaltabilirsin. Kullan at ürünler yerine uzun vadeli kullanabileceğin ürünler seçmelisin. Kozmetik ve deterjan gibi ürünler alırken içeriklerine iyi bakmalısın. Yüksek kimyasal oranlarına sahip olmayanları ve ambalajları geri dönüşüme uygun olanları seçmen, doğru bir seçim olacaktır.  Bu alışkanlıklar zamanla hayatında yer edecek ve kolaylaşacaktır. Bu zamanın ilerlemesiyle daha radikal kararlar alabilir, daha fazla çaba sarf ederek, atık oranını sıfıra indirebilirsin.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0