İleri Dönüşüm Nedir?

Atıkları tekrar ham maddeye dönüştürmeye geri dönüşüm denir. Ve ham madde tekrar bir ürün haline getirilir. İleri dönüşümde ise ürünler ham maddeye çevrilmeden, farklı bir işlev kazandırılarak kullanılır. Eskimiş ve artık amacına hizmet etmeyen ürünler için ileri dönüşüm uygun bir çalışmadır. Böylece ürün atık olmaz veya geri dönüşüm gibi enerji kayıplarına ve ekstra uğraşa gerek kalmaz.

Geri Dönüşüm İle İleri Dönüşüm Arasındaki Farklar 

Geri dönüşüm için atıklar ayrıştırılarak, türüne uygun kumbaralarda biriktirilir, toplanır. Ve tekrar ayrıştırma, işlenme gibi farklı metotlar uygulanarak baştan ham maddelere çevrilir. Bu ham maddelere ihtiyaç duyan üretim yerlerine gönderilerek, tekrar üretime girer. Bu yolla ortaya yeni ürünler çıkar. İleri dönüşümde ise ürün atık değildir, üzerinde yapılacak çalışmalar ile var olan üründen yeni bir oluşturulur. Bu baştan şekillendirme, boyama, belli yerlerini azaltma veya belli parçalar ekleme yoluyla yapılabilir.

İleri Dönüşümün Faydaları Nelerdir

İleri dönüşümün başlıca faydalarından biri atıkların azalmasıdır. Atıkların çevreye verdiği zararın önüne geçer. Geri dönüşümün maliyetlerine gerek kalmaz veya çöp dağları oluşmaz. Bu sayede kaynaklar azalmaz, çevre ve sular kirlenmez, toprağın verimliliği düşmez ve ülke ekonomisine katkı olur.

İleri dönüşümün başlıca faydalarından bir diğeri ise kişisel bütçene sunduğu katkıdır. Gözden çıkardığın, artık atmaya hazır olduğun ürününü, ihtiyacın olan başka bir eşyaya dönüştürerek bütçene katkı sunabilirsin. Böylece hem yeni bir eşyaya para harcamaktan kurtulur, hem atık çıkarmamış olursun.

İleri dönüşüm yaratıcılığı besler. Elindeki malzemelere doğru gözle bakarak ve uygun bir şekilde organize ederek çok farklı ürünler ortaya çıkarabilirsin. Böylece hem yaratıcılığın gelişecek, hem kimsede olmayan farklı eşyalara ve dekorasyona sahip olacaksın. Zamanla ürünlerin daha iyi bir hal alacaktır. Gelen beğenilerde cesaretini arttıracaktır. Bu yolla hazırladıkları ürünleri satışa sunup, para kazananlarda var.

İleri dönüşüm tüm faydalarının yanı sıra bir çeşit hobidir. Her hobi gibi iyi vakit geçirmeni, rahatlamanı, iyi hissetmeni sağlar. Çevre için verdiğin çaba ve ekstra maliyet çıkarmadan ortaya koyduğun ürünleri düşündükçe çok daha iyi hissedeceksin. Diğer tüm hobilerin aksine ücretsiz malzemelere sahipsin. Dallar, midye kabukları, yapraklar gibi doğadan toplayabileceğin ekstra malzemelerde hep elinin altında.

İleri dönüşüm dediğimizde insanlar eskimiş malzemeleri kullanacakları için çekimser davranabiliyor. Eski bir ürünü kullanmayı tercih etmek istemeyebiliyorlar. Oysa ileri dönüşüm bir ürünün var olan halinden daha iyiye taşınarak ve yenilenerek tamamladığı bir yoldur. Eski veya kullanışsız değil aksine daha kullanışlı, kişisel kullanıma göre tasarlanmış ve yenilenmiş eşyalardır. Kendi geliştirdiğin projelerinle hem kendi tasarımlarını yapabilir, hem bunlarla diğer insanlara örnek olabilirsin. Böylece küçük adımlarla, büyük bir hareketin parçası olabilirsin.

İleri dönüşüm çok zorlu bir yol veya büyük bir hareket değildir. Özünde israf etmemektir. Meyve çekirdeklerini toprağa dikmek, aldığın ürünlerini kavanozlarını ve kaplarını değerlendirmek, eskiyen giyim ürünlerini temizlik bezi yapmak gibi basit hareketlerin adıdır ileri dönüşüm. Ezelinden beri hayatların içindedir. Büyüklerimizin çok daha iyi ve sıklıkla uyguladığı yöntemlerdir. Atma kolaylığından vazgeçerek, atılacak diye kenara ayırdıklarına farklı bir gözle bakarak, zaten hayatının içinde yer alan ileri dönüşüm alışkanlığını biraz daha ileri taşıyabilirsin.

Alüminyum, cam, kumaş gibi parçalar ileri dönüşüm için oldukça uygun malzemelerdir. Plastik ve kağıt gibi ürünler ileri dönüşüm için uygun olmayacağından, mümkün olduğunca az kullanmamız yerinde bir seçim olacaktır.

Nüfusun artmasıyla tüketim de her geçen gün artıyor. Artık herkes, hep, daha fazlasına sahip olmak istiyor. İnsanlar bir elbiseye ihtiyaçları oldukları için değil elbisenin birde o rengi olsun diye o elbiseyi alıyorlar. Çocuklara ihtiyaçlarından çok daha fazla oyuncak alınıyor. Ufacık söküğü olan çantalar atık halini alıyor. Kaynaklarımız sınırsız değil. Bir ürünü üretebilmek için, bir kaynaktan tüketmek gerekiyor. Tüketimin kaynaklara oranla dengesi bozulduğunda zararı hepimiz görüyoruz. Artık dünyaya verdiğimiz zararları ve bize geri dönüşlerini farkındayız. Dahası bizim ömrümüz kısıtlı olsa da dünyanın ömrü gelecek tüm kuşaklara yetebilmeli. Neyse ki dünya milyarlarca yıldır var ve var olacak. Kendini yenileyebilme özelliklerine sahip. Bizim yapmamız gereken sadece bu sisteme yardımcı olmak.  Yeniye değil dönüşüme odaklanmak. İhtiyacımız olmadan almamak ve dönüştürebileceğimiz hiçbir ürünü atmamak. Yani almadan önce de atmadan önce de durup tekrar düşünmek.

İleri Dönüşüm Fikirleri

Evinin dekorunda değişiklik yapmak için veya mobilya eskidiği için atmayı düşünüyorsan onu dönüştürmeyi deneyebilirsin. Veya yeni bir mobilya alıp, kaynakları tüketmek yerine, daha uyguna, daha tarz ikinci el vintage mobilya yada ikinci el mobilya satın alabilirsin. Elindeki veya satın aldığın mobilyalardaki ufak hataları macunla doldurabilirsin. Sonrasında yapacağın zımpara, boya ve desen çalışması gibi uygulamalarla istediğin görüntüyü yakalayabilirsin. Son aşamada verniğini de attıktan sonra hem eskisinden daha iyi ve sağlam bir mobilyaya hem de tarz bir dekorasyona sahip olacaksın. 

Cam şişe veya kavanozlar ileri dönüşüm için oldukça uygun ürünlerdir. Bunların dışını istediğin gibi süsleyerek mumluk, vazo, kalemlik gibi ürünler tasarlayabilirsin. Doğadan topladığın materyaller süslemelerde oldukça işine yarayacak ve farklı görüntüler oluşturacaktır.

Kumaş çantan eskidiyse veya tabanı ağırlığı taşımaya uygun değilse, atmak yerine deri bir kumaşla güçlendirebilirsin. Böylece çantan eskisinden çok daha sağlam olacaktır. İleri dönüşüm ürünleri ileri taşır. 

İleri dönüşümün sonunda bir ürün ilk halinden daha iyi ve daha kullanışlı olur. Mobilyalarını dönüştürürken de eksik rafın varsa raf ekleyebilir veya bir rafın fazla olduğunu düşünüyorsan çıkarabilirsin. Kullanım alışkanlıklarına göre ürünlerini dönüştürmek senin elinde. Dolabının içinden çıkardığın fazla rafla da kendine yeni bir duvar panosu hazırlayabilirsin. Bir dolabın parçalarını değerlendirerek birkaç farklı dolap ortaya çıkarabilirsin, iki dolabı üst üste yerleştirerek büyük bir dolap tasarlayabilirsin. Doğru parçalar, hayal gücünle birleştiğinde ortaya çok iyi işler çıkacaktır. 

Yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilirliği, ancak sıfır atık felsefesiyle başarabiliriz. Ve sıfır atığın et etkili yolu ileri dönüşümdür. Geri dönüşüme giden bir çok ürünü birbirinden ayrıştırmak ve tekrar hammadde haline getirmek mümkün olmuyor. Mümkün olanların kalitesi ise ilk hammadde haline göre düşüyor. Örnek olarak geri dönüşüme giden kağıt bardakların iç kısımları plastik oldukları için bir kısmı zorlu süreçlerden geçiyor, bir kısmı ise geri dönüşüm için kullanılamıyor. Önceliğimiz atık çıkarmamak için kullan at ürünlerden uzak durmak, kalıcı ürünler seçmek olmalı. Ama bu ürünleri de eskittiğimizde veya bir sebeple bize yetersiz geldiğinde atmak ve yenisini almak yerine, dönüştürmenin bir yolunu bulmalıyız. Bu ürünün hangi özelliği bana eksik geliyor, bu sorunu nasıl düzeltebilirim diye üzerine biraz düşünerek çözümü bulmak mümkün. Farklı ileri dönüşüm projelerine göz atarak, kişisel hesaplarında kendi projelerinin yapımlarını anlatan kişileri takip ederek, kendini bu konuda geliştirebilirsin. Tüm öğrendiklerini ve uyguladıklarını seninde çevrene anlatman ve yol göstermen de dünyaya katkı olacaktır.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0