Sepette 20000 TL Üzeri Tüm Ürünlerde Nakliye Bizden

15000 TL-20000 TL Arası Tüm Ürünlerde Nakliye Yarısı Bizden

Yoğun İstek Üzerine 'Nakliye Bizden' Kampanyamız Devam Ediyor

Kalan Süre

39 Gün 12 Saat 36 Dakika

Saksı

Listelenen ürün sayısı : 12
Sonuçları Filtrele
 • Marka
 • Renk
 • Durum
 • Malzeme
 • Fiyat Aralığı
 • Ürün Ölçüleri

Saksı

Listelenen ürün sayısı : 12
Yeni gibi - 43 x 13 x 11 cm Yeni gibi

Ahşap kasalı 5 saksılı set

250 TL
Kullanılmış - 15 x 15 x 11 cm Kullanılmış

Butik seramik saksı

350 TL%7
325 TL
Teklife Açık
1
Yeni gibi - 20 x 32 x 18 cm Yeni gibi

Dekoratif saksı

350 TL
Teklife Açık
0
Yeni gibi - 20 x 32 x 18 cm Yeni gibi

Dekoratif saksı

350 TL
Teklife Açık
0
Yeni gibi - 20 x 32 x 18 cm Yeni gibi

Dekoratif saksı

350 TL
Yeni gibi - 5 x 5 x 5 cm Yeni gibi

Rengarenk el boyama 6li saksı seti

120 TL%18
99 TL
Yeni gibi - 15 x 15 x 20 cm Yeni gibi

Helen büst saksı

199 TL
Teklife Açık
0
Kullanılmış - 29 x 29 x 19 cm Kullanılmış

2li rattan örgü sepet saksı

1.120 TL
Teklife Açık
5
Kullanılmış - 12 x 12 x 9 cm Kullanılmış

Nurgül marka vintage saksı

640 TL
Teklife Açık
18
Kullanılmış - 25 x 25 x 24 cm Kullanılmış

Rattan örgü metal saksı

690 TL
Teklife Açık
5
Yeni gibi - 46 x 46 x 55 cm Yeni gibi

Anduze madeleine fransiz el yapimi saksilar

5.160 TL
Yeni gibi - 11 x 8 x 8 cm Yeni gibi

Saksı

70 TL

Saksı

Saksı Seçimi

Saksılar genel olarak bitkileri içine koymak için kullanılır. Saksılar renk ve model açısından oldukça geniş ürün yelpazesine sahip eşyalardır. Saksılar performans ürünleri olmadıkları için ve daha ekonomik bir tercih yapmak için ikinci el saksı fiyatlarına mutlaka bir göz atmalısın. Fakat saksını seçerken koyacağın mekanın dekoratif yapısına uygun olmasından daha önemli bir nokta vardır. İçine yerleştirdiğin bitkinin saksıya uyum sağlaması. Evet her bitki her saksıya uyum sağlayamıyor eğer hali hazırda yetiştirdiğin bir bitkiyi içine yerleştirmek için bir saksı alacaksan bitkinin ne tür saksılara uyum sağlayabildiğini mutlaka araştırmalısın. 2. el saksı tercihi yapacaksan öncelikle el işçiliğiyle boyanmış ya da mermerden yontulmuş gösterişli saksılara bakabilirsin. 

Saksı Seçmeden Önce Dikkat Etmen Gereken Önemli Noktalar

 • Seçtiğin saksının delikli olmasına özen göstermelisin. Hangi bitkiyi içine yerleştirdiğin fark etmeksizin her saksı mutlaka delikli olmalıdır. Aksi  halde saksının içinde biriken su bitkinin köklerine zarar verir.

 • Seçeceğin saksının veya saksıların mutlaka tabakları olmalıdır. Çünkü bitkini suladıktan sonra saksının deliklerinden sızan su saksıyı koyduğun zemine zarar verebilir. 2. el saksı aldığın zaman saksının neyden yapıldığını veya saksı altlığının olup olmadığını kontrol etmelisin. 

 • Bir saksı seçerken veya seçtikten sonra kullanım aşamasında sağlamlığından emin olmalısın. Kırılan bir saksı kısa vadede olmasa da uzun vadede bitkini öldürebilir.

 • Saksını dış mekanda kullanacaksan yapı malzemesinin olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olmasına dikkat etmelisin.

 • Bir saksı seçmeden önce mutlaka yetiştereceğin bitkiyi seçmelisin çünkü her bitki her saksıda yetişmez. Örneğin, bir orkide çiçeği normal saksıda büyümez.

Bir hevesle aldığın bitkilerin birer canlı olduğunu unutmamalısın. Bitkin seçeceğin saksıda bir ömür yaşayamaz büyüdükçe daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyacaksın. Böylesi bir iş öncelikle ikinci el saksı modellerine göz atmalısın.

Saksıyı Nerede Kullanacaksın?

Seçeceğin saksıyı nerede kullanacağını önceden belirlemelisin böylece kullanacağın alanın dekoratif yapısına göre bir renk ve boyut belirleyebilirsin. Saksılar genel olarak iç mekan bitkilerini yetiştirmek ve bakmak için kullanılır. Eğer saksını evinde kullanacaksan saksını ne şekilde kullanacağın da önemlidir. Eğer yüksek bir yere asarak kullanacaksan yayvan saksı modellerini tercih etmelisin. Koltuk aralarında yada salonun kullanılamayacak küçük bir alanına dekoratif bir görünüm katmak için kullanacaksan yüksek boylu saksı tiplerini tercih etmelisin. Evinde bulunan herhangi bir masanın üzerine koyacaksan daha küçük saksıları tercih etmelisin. Ofis masasında kullanılmak üzere bir saksı istiyorsan içine süs bitkileri ya da kaktüs koyabileceğin minik saksıları tercih edebilirsin. Bir işletmenin giriş kısmına koyacaksan insanların gözüne hitap etmesi açısından büyük bir  saksı kullanabilirsin. İşletmenin dekoratif yapısını ve konseptini de hesaba katarak uygun bir renk seçimi yapabilirsin. Böylesi bir iş tahmin ettiğinden daha maliyetli olabilir bu yüzden ikinci el saksı fiyatlarına bir göz atmanda fayda var.

Saksı Modelleri

Saksı seçiminde şekil olarak çok fazla bir seçenek yoktur. Fakat boyut ve renk ve işlemeli modeller açısından oldukça fazla seçeneğe sahip ürünlerdir.

İşlevlerine Göre Saksılar

Delikli Saksılar: Delikli saksılar deliksiz saksılara göre kullanımı daha kolay olan saksılardır. Ayrıca çoğu bitki bu saksıları kolay benimser ve hızlı gelişir. Delikli saksılarda bitkini sulaman daha kolay olacaktır.

Deliksiz Saksılar: Özellikle salon çiçeklerinde, büyük saksı çiçeklerinde ya da kökleri ve yaprakları büyük olan çiçeklerde kullanılır. Faka deliksiz saksılar da suyun bitkinin köküne ulaştığından emin olmalıyız. Bitkinin toprağına bir çubuk batırarak su ölçümü yapabilirsin. Su ölçümü yapmadan bitkini çok sularsan kökleri zarar görür ve bitkin ölebilir. Az su verirsen de kuruyabilir. Sulama işlemine dikkat etmelisin. Ayrıca saksı deliksiz diye  saksının altına tabak koymamazlık yapmamalısın çünkü saksının toprağı saksıyı koyduğun yere dökülebilir.

Modellerine Göre Saksılar

Düz Renkten Oluşan Saksılar: Genel olarak sade ve şık dekorasyonların tamamlayıcı dekoratif ürünleri olurlar. Evinin salonun renkleriyle küçük,orta,büyük boy da saksılar bulabilirsin. Üzerlerinde bir işleme bulunmaz saksıların çoğu gibi bu model de sert plastikten üretilir.

Örgülü Saksılar: Daha çok canlı  şekilde dekore edilmiş mekanlar da tercih edilir. Saksının dış kısmında aralıklar bırakılarak örgü izlenimi yaratılmıştır. Her renkte ve her boy da bulabilmek mümkündür.

Şeffaf Saksılar: Şeffaf saksıların üretim amacı saksını kişiselleştirebilmendir. Şeffaf saksıları istediğin renge boyayabilirsin. Üzerine istediğin gibi çizim yapabilirsin.

Saksının bir temel ihtiyaç olmadığını unutmamalısın. Saksı alma işini en az maliyetle çözmek istiyorsan ya da birden fazla saksıya ihtiyacın varsa ikinci el saksılara mutlaka göz atmalısın.

Saksı Süsleme Teknikleri

Saksılar işlevleri gereği dekoratif ürünler olarak kullanılamazlar. Çünkü saksılar bitkilerin evidir ve bitkilerin güneş görmeleri gerekir.  Bu yüzden bitkiler nere de güneş görecekse orada durmaları gerekir. Fakat bir  iki küçük eklemeyle saksını dekoratif bir ürün haline getirebilirsin.Saksı süslemek tamamen senin hayal gücüne kalmış bir iştir. Daha hoş ve canlı bir görünüm için saksını süsleyebilirsin. Fakat bunu yaparken bitkine zarar vermeyecek şekilde yapmaya özen göstermelisin. Süsleme işlemi genel de bant,renkli çıkartmalar ya da keçeli kalemlerle yapılır. Keçeli kalemle saksının üzerine güzel birşeyler yazabilir ya da hayvan figürleri çizebilirsin. Yetiştirdiğin bitkinin küçük bir resmini çizebilirsin. Ya da çeşitli çıkartmalar yapıştırarak ortaya renkli bir saksı çıkarabilirsin. Bir diğer süsleme tekniği boyama tekniğidir. Biraz zaman alsa ve uğraştırsa da boyama işi bittiğinde ortaya harika bir görüntü çıkacaktır. Tek renk olan saksını birden fazla renge boyayabilirsin. Ya da saksılarını renk renk boyayıp balkonuna dizebilirsin. Saksına bir  motifli bir kumaş giydirebilirsin. Bu konu da yaratıcılık senin elinde ortaya özgün bir ürün çıkarabilirsin.

Saksıyla İlgili Dekorasyon Fikirleri

Saksını yere koymak yerine daha fazla görünmesi ve dekorasyona katkı sağlaması için bir saksı askısıyla asabilirsin. Ya da bir saksı sehpasıyla salonunun en uygun köşesine görünür bir şekilde koyabilirsin. Ofisinde masanın üzerine saksısı küçük ve tatlı görünen bir kaktüs koyabilirsin. Yine ofisinin girişine kapının önüne büyük yapraklı bir bitki ve bu doğrultuda büyük bir saksı koyabilirsin.

Saksı Tamiri Ve Bakımı

Saksıların mekanik kısımları yoktur bu yüzden bozulma gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat saksını bir yerden bir yere taşırken çarparak ya da düşürerek kırabilirsin. Eğer kırılan parça çok büyük değilse kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırmayı dene. Ayrıca delikli saksıların tabaklarında biriken suyu belirli periyotlarla boşaltmayı unutma. Deliksiz saksıların altında ki tabaklara toprak birikebilir saksıdan düşen o toprağı tekrar saksının içine dökmeyi ihmal etme. Saksın dışarı da kalacaksa güneşten dolayı rengi solabilir bunun önüne geçmek için saksını yıkayabilirsin. Aşırı tozlanırsa nemli bir bezle silmelisin. Ayrıca büyük yapraklı bitkilerin yapraklarında da toz birikebilir belirli aralıklarla nemli bezle silmeyi ihmal etme.

Kendi zevkine ve bitkine göre seçtiğin bir saksı sana biraz maliyetli gelebilir. Ya da saksı işini en az maliyetle halletmek isteyebilirsin. Bu yüzden ikinci el saksılara bir göz atmayı sakın ihmal etme.

Anasayfa
Menü
HEMEN SAT
Bildirimler
Sepetim 0